Regional Representative Directory

The Regional Representatives directory lists all our Regional Representatives by area, with their contact details.

If you're not sure which region might be relevant to you, please contact us at one of our country offices and we'll be happy to point you in the right direction.

If you’d like to contact the Local Organiser for the Heronries Census or the Breeding Bird Survey, please contact your Regional Representative in the first instance. You can contact your Wetland Bird Survey Local Organiser through an online form.

Regional Representatives are part of our Regional Network. Find out more about the BTO Regional Network’s aims, its roles and any vacancies on our Regional Network page.


England

CountyRegional Representative
AvonMr Gordon YoudaleContact Mr Gordon Youdale
BedfordshireMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
BerkshireDr Sean T MurphyContact Dr Sean T Murphy
Birmingham & West MidlandsMr Steve DaviesContact Mr Steve Davies
BordersMr Neil StrattonContact Mr Neil Stratton
BuckinghamshireMr Philip TizzardContact Mr Philip Tizzard
CambridgeshireMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Cheshire (Mid)Mr P E MillerContact Mr P E Miller
Cheshire (North & East)Mr Anthony PulsfordContact Mr Anthony Pulsford
Cheshire (South)Mr Anthony PulsfordContact Mr Anthony Pulsford
ClevelandMr Michael LeakeyContact Mr Michael Leakey
CornwallMr Simon TaylorContact Mr Simon Taylor
CumbriaMr Colin GayContact Mr Colin Gay
Derbyshire (North)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Derbyshire (South)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
DevonMiss Ocea WeirContact Miss Ocea Weir
DorsetMr Pete CadoganContact Mr Pete Cadogan
DurhamMr David SowerbuttsContact Mr David Sowerbutts
Essex (Northeast)Mr John FellContact Mr John Fell
Essex (Northwest)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Essex (South)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
GloucestershireMr Gordon KirkContact Mr Gordon Kirk
HampshireMr George BathoContact Mr George Batho
HerefordshireMr Chris RobinsonContact Mr Chris Robinson
HertfordshireMr Martin KetcherContact Mr Martin Ketcher
Huntingdon & PeterboroughMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Isle of WightMr Jim BaldwinContact Mr Jim Baldwin
Isles of ScillyMr W.H. WagstaffContact Mr W.H. Wagstaff
KentMr Murray OrchardContact Mr Murray Orchard
Lancashire (East)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Lancashire (Northwest)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Lancashire (South)Mark and Heather WalshContact Mark and Heather Walsh
Leicestershire & RutlandMr David WrightContact Mr David Wright
Lincolnshire (East)Mr Philip EspinContact Mr Philip Espin
Lincolnshire (North)Mrs Chris GunnContact Mrs Chris Gunn
Lincolnshire (South)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Lincolnshire (West)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
London (North)Dr Ben HillierContact Dr Ben Hillier
London (South)Mr Richard ArnoldContact Mr Richard Arnold
ManchesterMr Nicholas HiltonContact Mr Nicholas Hilton
MerseysideMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Norfolk (Northeast)Mr Chris HudsonContact Mr Chris Hudson
Norfolk (Northwest)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Norfolk (Southeast)Dr Rachel WarrenContact Dr Rachel Warren
Norfolk (Southwest)Mr Vincent MatthewsContact Mr Vincent Matthews
NorthamptonshireMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
NorthumberlandMr Tom CadwallenderContact Mr Tom Cadwallender
NottinghamshireMr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Oxfordshire (North)Mrs Frances BuckelContact Mrs Frances Buckel
Oxfordshire (South)Mr John MellingContact Mr John Melling
ShropshireMr Jonathan GroomContact Mr Jonathan Groom
SomersetMiss Eve TigwellContact Miss Eve Tigwell
Staffordshire (North)Miss Chloe PritchardContact Miss Chloe Pritchard
Staffordshire (South)Miss Chloe PritchardContact Miss Chloe Pritchard
Staffordshire (West)Miss Chloe PritchardContact Miss Chloe Pritchard
SuffolkMr Mick WrightContact Mr Mick Wright
SurreyMrs Penny WilliamsContact Mrs Penny Williams
SussexDr Helen CrabtreeContact Dr Helen Crabtree
The WirralMr P E MillerContact Mr P E Miller
WarwickshireMrs Annette Jarratt-KnockContact Mrs Annette Jarratt-Knock
Wiltshire (North)Mr Thomas OliverContact Mr Thomas Oliver
Wiltshire (South)Mr Thomas OliverContact Mr Thomas Oliver
WorcestershireMr Steve DaviesContact Mr Steve Davies
Yorkshire (Bradford)Mr Mike DentonContact Mr Mike Denton
Yorkshire (Central)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Yorkshire (East)Mr Brian WalkerContact Mr Brian Walker
Yorkshire (Hull)Mr Brian WalkerContact Mr Brian Walker
Yorkshire (Leeds & Wakefield)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Yorkshire (Northeast)Mr Nicholas GibbonsContact Mr Nicholas Gibbons
Yorkshire (Northwest)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Yorkshire (Richmond)Mr Drew LynessContact Mr Drew Lyness
Yorkshire (Southeast)Dr Grant BiggContact Dr Grant Bigg
Yorkshire (Southwest)Dr Grant BiggContact Dr Grant Bigg
Yorkshire (York)Mr Robert ChapmanContact Mr Robert Chapman

Scotland

CountyRegional Representative
AberdeenDr David GregoryContact Dr David Gregory
AngusMr Stephen WillisContact Mr Stephen Willis
Argyll (Mainland, Bute & Gigha)Mr Nigel ScrivenContact Mr Nigel Scriven
Argyll (Mull, Coll, Tiree & Morvern)Mr Ewan MilesContact Mr Ewan Miles
Ayrshire and CumbraeDr Dave McGarvieContact Dr Dave McGarvie
Benbecula & the UistsMs Yvonne BentingContact Ms Yvonne Benting
CaithnessMr Donald OmandContact Mr Donald Omand
Central ScotlandMr Neil BielbyContact Mr Neil Bielby
DumfriesDr Andy RichesContact Dr Andy Riches
Fife & KinrossDr Paul BlackburnContact Dr Paul Blackburn
Inverness (East & Speyside)Dr Hugh InsleyContact Dr Hugh Insley
Inverness (West)Dr Hugh InsleyContact Dr Hugh Insley
Islay, Jura & ColonsayMr David WoodContact Mr David Wood
Isle of ArranDr Jim CasselsContact Dr Jim Cassels
Isle of MayMiss Dawn BalmerContact Miss Dawn Balmer
Kincardine & DeesideMrs Claire MarsdenContact Mrs Claire Marsden
KirkcudbrightMr Andrew BielinskiContact Mr Andrew Bielinski
Lanark, Renfrew & DunbartonMr Gordon BradyContact Mr Gordon Brady
Lewis & HarrisMrs Emma NiederbergerContact Mrs Emma Niederberger
LothianMr Stephen MetcalfeContact Mr Stephen Metcalfe
Moray & NairnDr W Melvin MorrisonContact Dr W Melvin Morrison
OrkneyMr Stephen WillisContact Mr Stephen Willis
PerthshireMr Michael BellContact Mr Michael Bell
Ross-shireMr Simon CohenContact Mr Simon Cohen
Rum, Eigg, Canna & MuckMr Bob SwannContact Mr Bob Swann
ShetlandMr Stephen WillisContact Mr Stephen Willis
SkyeMr Jonathan JonesContact Mr Jonathan Jones
SutherlandMr Iain PlumtreeContact Mr Iain Plumtree
WigtownMr Stephen WillisContact Mr Stephen Willis

Wales

CountyRegional Representative
AngleseyMr Ian HawkinsContact Mr Ian Hawkins
BrecknockMr Andrew KingContact Mr Andrew King
CaernarfonMr Rhion PritchardContact Mr Rhion Pritchard
CardiganMx Naomi DavisContact Mx Naomi Davis
CarmarthenMiss Emma-Louise ColeContact Miss Emma-Louise Cole
Clwyd (East)Dr Anne BrenchleyContact Dr Anne Brenchley
Clwyd (West)Mr Mel Ab-OwainContact Mr Mel Ab-Owain
Glamorgan (Mid)Mr Daniel Jenkins-JonesContact Mr Daniel Jenkins-Jones
Glamorgan (South)Mr Daniel Jenkins-JonesContact Mr Daniel Jenkins-Jones
Glamorgan (West)Mr Gethin Jenkins-JonesContact Mr Gethin Jenkins-Jones
GwentMr Richard ClarkeContact Mr Richard Clarke
MeirionnyddMr David AnningContact Mr David Anning
MontgomeryshireDr Margaret TownContact Dr Margaret Town
PembrokeshireMr Bob HaycockContact Mr Bob Haycock
RadnorshireMr Gethin Jenkins-JonesContact Mr Gethin Jenkins-Jones

Northern Ireland

CountyRegional Representative
Antrim & BelfastMr Adam McClureContact Mr Adam McClure
ArmaghMr Stephen HewittContact Mr Stephen Hewitt
DownDr Kez ArmstrongContact Dr Kez Armstrong
FermanaghMr Michael StinsonContact Mr Michael Stinson
LondonderryMrs Claire HassanContact Mrs Claire Hassan
TyroneMr Steven FyffeContact Mr Steven Fyffe

Island territories

CountyRegional Representative
Channel IslandsMr C J MourantContact Mr C J Mourant
Channel Islands (Jersey)Mr Tony PaintinContact Mr Tony Paintin
Isle of ManMr David KennettContact Mr David Kennett
Marine region away from landMiss Dawn BalmerContact Miss Dawn Balmer


Related content